Ayak Sağlığı

Vücudumuzdaki bütün uzuvlar elbette önemli ama bütün yükümüzü taşıyan ayaklarımıza ekstra önem atfetmek abartı olmaz muhtemelen. Türkiye’de ayak sağlığı göz ardı edilebiliyor. Bu, sorunun gerçekten sorun olduğunu bilmemekten veya sorunun tedavi edilmesine gerek olmadığının düşünülmesinden kaynaklanıyor. En sık görülen ayak sorunlarından bazılarını sizin için derledik:

1.Bunyon: Başparmağınızın altındaki kemiğin dışa doğru çıkıntı yapmasıdır. Özellikle ayakkabı giymeyi zorlaştırır. Çıkıntının olduğu bölge aşırı sürtünmeden dolayı nasır oluşumuna maruz kalır. Bu bölgeyi korumak ve bol ayakkabılar giymek çözüm olabilir. İleri vakalar için ameliyat seçeneği de mevcuttur.

2.Çekiç Parmak: Ayak kaslarınız dengesini kaybettiğinde ağrı verici ayak sorunlarına neden olur. Çekiç parmak da bir kas ve kemik rahatsızlığıdır. Bazen genetik olabileceği gibi genelde çok sıkı veya çok yüksek topuklu ayakkabı gitmekten kaynaklanır. Ayak parmaklarının boğumunda dışa doğru şekil bozukluğuna neden olur.

3.Nasırlar: Nasırlar iki türlüdür. Biri “corn” denilen, ayakların üstünde çıkan, küçük ve yuvarlak yapıdaki nasırlardır. Diğeri de daha geniş bölgeye yayılan, kabuk gibi görünen “callus”tur. Aşırı ve sürekli sürtünmeden kaynaklanır. Genelde ciddi bir soruna neden olmazlar. Scholl 2’si 1 Arada Nasır Kremi, Yumuşak Nasır Sökücü Ped, Su Geçirmez Nasır Sökücü Flaster ve Nasır Yastığı ile nasırlar için endişelenmenize gerek yok.

4.Siğiller: Genelde ayak tabanında meydana gelir. Çatlaklardan siğil virüsünün girmesiyle meydana gelir ve bulaşıcıdır. Genelde sorun yaratmazlar ve öyle bırakılabilirler ama çok fazla olurlarsa acı verebilirler. Bu durumda doktorunuz topikal kremler reçete edilebilir veya lazer tedavisi tavsiye edebilir.

5.Topuk Dikeni: Topuk kemiğinizde kalsiyum birikmesi sonucunda meydana gelir. Yürürken ağrı ve batmayla tanımlanır. Topuk dikeni çok rahatsız edici hale gelmedikçe tedavi edilmeden kalabilir. Ama ağrı durumunda içeriden veya dışarıdan kalsiyum birikiminin kırılması gerekebilir. Tekrarlamaya meyillidir.

6.Burkulmalar: En sık rastlanan ayak yaralanmalarındandır. Ayağı burkunca yere basmadan birkaç gün dinlendirmek önemlidir. Şişme varsa doktorunuza görünmeniz iyi olur. İçeride kanama ve ödem oluşmuş olabilir. Dışarıdan kremlerle şişlikler genelde inmektedir.

7.Tırnak Batması: Tırnak içeri doğru kıvrılıp ete doğru battığında ağrı, kızarıklık, şişme ve enfeksiyona neden olur. Tırnakları çok kısa kesmek veya kenarlarını kıvrımlı kesmek tırnak batmasına neden olabilir. Hafif vakalarda tırnağı ılık suda yumuşatmak işe yarayabilir. Ağır vakalarda doktorun tırnağınızı çekmesi gerekebilir.

8.Ayak Mantarı: Kızarıklık, kaşıntı, yanma ve soyulmayla kendini gösterir. Bulaşıcı yönü vardır, havuz ve hamam gibi yerlerdeki ortak eşyaları kullanınca geçebilir. Mantar önleyici kremlerle, bazen de ağızdan alınan haplarla genelde geçer. Ayaklarınızı nemli bırakmamaya dikkat edin.

9.Tırnak Mantarı: Mantar tırnağın arasındaki çatlaklardan girince orada renk değişimlerine, şekil bozukluklarına ve kırılmalara neden olur. Nemli yerleri sever ve başka kişilere bulaşabilir. Topikal kremler ve Scholl Tırnak Mantarı Önleyici Kullanılabilir.

10.Su toplanmaları: Nasır gibi aşırı sürtünmeden ve rahatsız ayakkabılardan kaynaklanır. Şu kabarcıkları kendi kendine geçer ama geçene kadar epey can yakabilir. Scholl Ağrı Giderici Koruyucu Bant ile bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz.