Ayak Nasırı Tedavisi Nasıl Yapılır

Nasırlar cildin aşırı ve tekrarlı baskı gören bölgelerinde meydana gelen sinir bozucu, bazen de acı veren sertleşmelerdir. Nasır oluşan bölgeler de genelde ayaklarımızın üstü ve altı ile ayak parmaklarıdır. Nasır belirtileri arasında sert bir deri parçası, ciltte kabartı, pul pul ve kuru cilt, etkilenen bölgede ağrı ve hassasiyet sayılabilir.

Nasırlar neden oluşur derseniz: Büyük ihtimalle yanlış ayakkabı seçimi. Ayakkabılarınızı iyi seçin, ayaklarınıza uymuyorlarsa oturmasını beklemeyin. En başka size rahatsızlık veren ayakkabı zaten uymuyordur. Bunun dışında yürüme ve duruş bozuklukları da ayaklarınıza yük bindirebilir. Ayaklarınızdaki yapısal kemik bozuklukları da nasır oluşumuna neden olabilir.

Nasırlar genelde çok büyük riskler taşımaz. Ama bazı şeyleri yapmamanız gerekiyor. Örneğin nasırlarınızı koparmayın veya kesmeye kalkmayın. Cildinize zarar vererek daha büyük sorunlara, yaralara veya enfeksiyonlara neden olabilirsiniz. Özellikle diyabet hastasıysanız ayağınızdaki yaralar iyileşmeyebilir ve çok daha olumsuz sorunlara yol açabilir.

Ayrıca 65 yaş üstünde nasır oluşumu daha sık görülür. Bu yaşlarda cildin kendini yenilemesi de daha zordur. Nasırlarınızla oynamamak için bir sebep daha. Nasırlarınıza hiç dokunmasanız bile bir yerlere takılıp zarar görebilirler ve çatlayan deriden içeri mikrop girebilir. O yüzden nasırlarınızdan kısa sürede ama güvenli bir şekilde kurtulmanın yollarına bakın. İşte bunlardan bazıları:

Nasır bandı

Nasır bantlarının kullanımı oldukça rahattır ve birkaç kullanımdan sonra nasırların giderilmesine yardımcı olabilirler. Scholl Nasır Sökücü Flaster paketi su geçirmeyen sekiz plaster içerir. Bunlar kuru ve temiz ciltlere uygulanır. Flasterler tek seferlik olduğu için tekrar tekrar kullanmayın ve beklenmedik bir etki olursa hemen doktorunuza danışın.

 

Nasır sökücü kalem

Nasırların sıyrılarak giderilmesini sağlar. Scholl 2’si 1 Arada Nasır Sökücü Kalem ayak parmakları üzerinde ve parmakların ayakla birleştiği noktalarda bulunan sert nasırlar ve yumuşak nasırlar için uygundur. Uygulaması oldukça kolaydır. Ayaklarınız temiz ve kuruyken uygulanır. Kalemin ucuyla nasırın üstünü nazikçe sıyırın, bu işlemden sonra aplikatörü kullanarak uygulama sıvısını nasırın tamamını kaplayacak şekilde sürün. Sıyırma işlemini 3 günde bir, sıvı işlemini her gün uygulayabilirsiniz.

Nasır damlaları

Nasır damlaları temel olarak ilaçlı bir sıvı içerir. Bu sıvıda salisilik asit kolodyonu vardır. Bu sıvılar ayak altı ve ayak üstü nasırlarda etkili sonuç verebilirler. Nasır bölgesine uygulanarak istenilen kısmın zamanla kuruyup düşmesini sağlayabilirsiniz. İçinde ilaç bulunduğu için talimatları tek tek okumanız ve gerekirse doktorunuza danışmanız önemli.

Nasır yastığı

Nasır yastıkları nasırı gidermeye değil nasırınızla rahat etmenize yönelik. Scholl Nasır yastığı ile ayak üstü ve parmak yanı nasırlarınızdaki basınç ve sürtünme engellenir. Kullanımı kolaydır ve yapışkanı iyi yapışır. Diyabetikseniz kullanmadan önce doktorunuza danışın.