Ayak Mantarından Kurtulmanızı Sağlayacak Öneriler

Ayak mantarı, genellikle parmak aralarında ortaya çıkan ve ayaklarda en sık görülen mantar problemidir. Bu enfeksiyon problemi, ciltte doğal olarak bulunan mantarların birikmesi sonucu kırmızı noktacıklar ve derinin pul pul olması ile kendini gösterir. Doğru koşullarda –sıcak ve nemli- bu mantarlar (veya dermofitler) hızla çoğalır ve cildin üstündeki ölü deriden beslenerek enfeksiyona neden olurlar. Ayak mantarı son derece bulaşıcıdır ve insandan insana (yakında taşıyıcılık görevi görebilecek çorap, çarşaf, ayakkabı, havlu ve duş zemini gibi tüm ortamlarla) kolayca sıçrayabilir. Bu nedenle olabildiğince hızlı bir biçimde müdahale etmek çok önemlidir. Enfeksiyonla mücadele etmek için doğru yöntemi seçmek her zaman kolay değildir, bu yüzden tavsiyelerimize göz atın.

En iyi yöntemler:

Ayak mantarı için hangi yöntemin en iyisi olduğu kişiden kişiye olduğu gibi enfeksiyon türlerine göre de değişiklik gösterebilir. Eğer belirtilerin şiddetlenmeye başladığını hissediyorsanız, doktorunuza görünün. İlk müdahaleyi hızlı bir biçimde yaparak ve sonrasında Scholl ürünleriyle ayak bakımınızı tamamlayarak siz de ayak mantarından kurtularak sağlıklı ve güzel ayaklara kavuşabilirsiniz. Ayak mantarı korkulu rüyanız olmasın; çünkü ayak mantarını önlemek aslında hiç de zor değil. Scholl ürünleriyle yapacağınız bakımlar, ayak mantarını önlemenizi sağlayabilir. Örneğin Scholl Velvet Smooth Express Pedi ile ayağınızdaki ölü derilerden kurtulabilir, Scholl Koku Önleyici Ayak Spreyi ile ayaklarınızın temiz olmasını ve hoş kokmasını sağlayabilirsiniz. Mantardan uzak tutacak önlemler: Ayak mantarını önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler mevcut. Bunları uygulayarak ayak hijyeninize dikkat edebilir, ayağınızı enfeksiyondan uzak tutabilirsiniz.

• Ayaklarınızın nefes almasını sağlayacak, sıkmayan ayakkabılar giyin

• Uygun olan her yerde (örneğin ev gibi iç alanlarda) ayakkabılarınızı çıkarın ve ayaklarınızın hava almasını sağlayın

• Aynı çorabı asla ikinci gün giymeyin, günlük olarak çoraplarınızı değiştirmeye özen gösterin

• Yüzme havuzu ve ortak duş gibi ıslak alanlarda parmak arası terlikler giyin

• Duştan sonra ayak parmaklarınızın aralarını dikkatle kurulayın

• Havlu, atlet ve ayakkabılarınızı yalnızca siz kullanın, hiç kimseyle paylaşmayın

• Özellikle ayak parmak aralarınızı olmak üzere ayaklarınızı düzenli olarak inceleyerek olası enfeksiyon sinyallerini önceden yakalayın

Ayak bakımlarınızı Scholl ürünleriyle düzenli olarak yapın. Bu, enfeksiyonu önlemek için önemli bir adımdır. Kimi durumlarda belirtiler kaybolduktan sonra bakım uygulamalarını yarıda bırakanlar da olabiliyor. Böyle durumlarda şunu bilmekte fayda var; mantar ciltte yer almaya devam eder ve bakımların yarıda kesilmesinin ardından tekrar ortaya çıkabilir.

Ayak mantarını önlemek için en iyi yöntemi belirlemek zor gibi görünse de Scholl ürünleriyle düzenli bakım yaparak hijyeni korumak, sizin için her zaman listenin bir numarası olmalıdır. Eğer ayak mantarının tüm uygulamalara karşın azalmadığını veya geçmediğini gözlemliyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.