Ayak Mantarı

Ayak mantarı ayak derisinde meydana gelen bir döküntüdür ve en yaygın mantar enfeksiyonudur. Üç çeşit ayak mantarı vardır. Bunların her biri ayağın farklı bölgelerini etkiler ve farklı görünebilir. Ayak mantarı derinin üst katmanı üzerinde veya içerisinde yetişen bir mantardan kaynaklanır.

Ayak mantarı çok kolay bir şekilde yayılır. Bu mantarı taşıyan birinin ayaklarına veya parmaklarına dokunarak bile kapmanız olasıdır. Ama çoğunlukla insanlar yüzme havuzlarında veya soyunma odalarındaki yüzeylerde çıplak ayakla yürürken mantara maruz kalırlar. Mantar daha sonra ayakkabılarda yetişir, özellikle de ayakkabılar ayaklarınızın hareket edemeyeceği kadar havasız ve darsa.

Eğer üzerinde mantar olan bir şeye dokunursanız kendinize bulaştırmasanız bile başkalarına bulaştırabilirsiniz. Bazı insanlara mantar enfeksiyonu bulaşması daha olasıdır. Bunun nedenini uzmanlar henüz bilmiyor. Mantar enfeksiyonu bir kez bulaştıktan sonra tekrarlaması olasıdır. Ayak mantarı ayaklarda ve parmakların arasındaki derilerde yanma ve kaşınmaya neden olur. Cildiniz soyulup çatlayabilir. Belirtiler hangi çeşit ayak mantarı taşıdığınıza göre değişiklik gösterir.

Ayak mantarları arasında sayılabilen ve ayrı bir tür olan tırnak mantarı da ayak tırnaklarınızda görülür. Bu mantar da oldukça bulaşıcıdır. Kendi tırnaklarınız arasında bile bulaşabilir. Ayak mantarının diğer türleri gibi bunun da giderilmesi kolaydır. Scholl tırnak mantarı giderici gibi bir ürünle tırnak mantarını dert etmenize gerek kalmayabilir. Farklı yöntemler için doktorunuza da danışabilirsiniz.

Doktorunuz ayağınıza bakarak, size belirtileri ve önceden geçirdiğiniz mantar enfeksiyonlarını sorarak teşhis koyar. Eğer ayak mantarınız tuhaf görünüyorsa veya daha önceki tedaviniz işe yaramadıysa doktorunuz deri veya tırnak örneği alarak hangi mantar olduğunu öğrenmek için test yaptıracaktır.

Ayakta meydana gelen bütün cilt sorunları ayak mantarı değildir. Örneğin egzamanın bazı türleri belirtiler açısından ayak mantarına benzeyebilir. Doktorunuz belirtilerden değil sebeplerden sonuca ulaşır. Egzama bulaşıcı değildir ve alerjilerden kaynaklanır. Ayak mantarı ise bulaşıcıdır ve belli birkaç tür mantardan kaynaklanır.

Ayak mantarının birçok vakası evde reçetesiz losyonlar, kremler veya spreylerle giderilebilir. Çok ileri vakalarda doktorunuz size mantar önleyici hap veya derinize sürülen bir ilaç reçete edebilir. Bu ilaçları doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca kullanın. Böylece mantar enfeksiyonundan kurtulma olasılığınızı daha fazla artırabilirsiniz. Ayrıca ayaklarınız ve parmaklarınızı temiz ve kuru tutmanız da gerekiyor. Mantar yetişmek için ıslak ve sıcak ortamları sever.

Bir daha ayak mantarı kapmamak için yapabileceğiniz bazı şeyler var elbette. Soyunma odaları gibi ortak alanlarda duş terliği giyin ve ayaklarınızı kuru tutmak için talk pudrası kullanın. Nemin kurumasına olanak veren malzemelerden yapılmış sandaletler veya havadar ayakkabılar giyin.