Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak mantarı çok sık karşılaşılan ve eğer tedavi edilmezse uzun süre rahatsız edebilen bir sorundur. Ayağın nemli, havasız ve karanlık bölgelerinde daha sık görülür. Ayak mantarının ortaya çıkma nedenleri arasında en yaygın olanı kolay bulaşmasıdır. Mantarı olan bir deriye dokunduğunuzda dahi bulaşma ihtimali güçlü olmakla birlikte havuz, soyunma odası gibi ortak alan kullanımıyla da kolaylıkla bulaşabilir. Bu yüzden ortak alanlarda hijyene ekstra önem vermeli, ayrıca ayakkabı, terlik, havlu ve çorap gibi eşyaları bir başkasıyla paylaşmamalısınız.

Ayağınızda mantar olup olmadığını anlamanız aslında zor değildir. Aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı sizde mevcutsa, ayağınızda mantar olabilir demektir;

-Ayakta yoğun koku

-Özellikle son iki parmak olmak üzere ayak parmaklarında soyulma, pul pul döküntü ve deride çatlama

-Zaman zaman ayak tabanında kızarma ve su toplaması şeklinde yaralar

-Mantarlı bölgede zaman zaman kaşıntı ve yanma hissi

Ayak mantarı tedavisi

Ayak mantarı bulaşıcı olduğu kadar da kolay tedavi edilebilir. Evde tedavi için çeşitli kremler, spreyler, losyonlar bulunur. Ancak ileri seviyede mantar için doktorunuza başvurmanızı ve doktorun tavsiyelerini uygulamanızı tavsiye ederiz. Zira ayak mantarı, yalnızca başkalarına değil, diğer ayak parmaklarınıza ya da tırnaklarınıza dahi bulaşabilir. Scholl Tırnak Mantarı Giderici ile tırnak mantarını dert etmenize gerek kalmaz.

Burada önemli bir nokta var ki, yaşadığınız rahatsızlık mantar olmayabilir de. Yani belirtiler benzese de sorununuz ayak mantarı yerine başka bir rahatsızlık da olabilir. Doktorunuz teşhisi muayenenin yanı sıra sebep ve belirtilerle birlikte değerlendirerek koyar. Bu yüzden doktor kontrolü, doğru teşhis ve doğru tedavi için her zaman tavsiye edilendir.

Birkaç basit önlemle ayak mantarı kapma ihtimalini önleyebilirsiniz. Mantar ıslak ve nemli alanları sever. Bu yüzden ayaklarınızın ıslak kalmamasına özen gösterin. Ayaklarınızı her gün yıkayın, yıkadıktan sonra parmak aralarına kadar her bir noktayı iyice kurulayın ve ayağınıza özel kremle nemlendirin. Pamuklu çoraplar tercih edin, seçtiğiniz ayakkabıların ayak ortopedisine uygun olmasına özen gösterin.