Ayak Mantarı-Bilmeniz Gerekenler

Ayak Mantarı-Bilmeniz Gerekenler

Birçok insan ayak mantarı ile kaşıntının yanı sıra hüsran yaşıyor; özellikle de tedavilere rağmen mantar geri geldiğinde. Çok insan bundan muzdarip; ama aslında kurtulması ve önlemesi son derece kolay. Ayak mantarının gerçek niteliklerini bilmek, mantarın nedenlerini ve giderici yöntemlerini iyi anlamanız açısından önemlidir. 

Ayak mantarı nedir? 

Ayak mantarı, ayakta ortaya çıkan en yaygın mantar enfeksiyonlarından biridir. Cildimizde doğal olarak var olan zararsız mantarların birikmesi, ayak mantarının nedeni olabilir. Nemli ortamlar mantarın gelişmesine yardımcı olur, ki sık giyilen ayakkabılarda nem ve sıcaklık sıkça görülür. 

Ayak mantarı çoğunlukla ayak parmakları arasında meydana gelir. Özellikle kırmızı noktalar ve pul pul olmuş deri mantarın ayırt edici özelliğidir. Çoğunlukla ayak parmakları arasında görülse de ayak derisinin üst yüzeyinde ya da ayağın arkasında da bulunabilir. 

Ayak mantarı deri üzerinde yayılabilir ya da kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilir. Uzun süre var olabildiği gibi duşlar, yüzme havuzları ve tabi ayakkabılar gibi nemli bölgelerde daha da çoğalabilir. 

Eğer enfeksiyon kaptıysanız, farklı yerlerde bir dizi mantara maruz kalmış olabilirsiniz. Soyunma odası gibi herkese açık alanlarda çıplak ayak dolaşmak, herkesin kullandığı duşları kullanmak mantarın kaynağı olabilir. Ayrıca kirli havlu, yatak çarşafı ve giysilerle (çorap ve ayakkabılar özellikle) dolaylı da olsa temas etmek de ayrı nedenler olarak sayılabilir. 

Belirtileri neler? 

En çok karşılaşılan belirtiler arasında şunlar yer alıyor; 

-Kaşınma

-Şişlik

-Kırmızı ve pul pul olmuş deri

-Kuru deri

-Bazı durumlarda ayağın altında yangılar olabilir ve su toplayabilir. Bu kabarcıklar derinin çatlamasına, yara olmasına ve acı verici bir hale dönüşmesine neden olabilir. 

-Zaman zaman ayak mantarı ayak tabanına ve ayağın yan taraflarına yayılır ve bu bölgeler kırmızı ve pul pul olur. 

-Eğer ayak mantarı varsa derinizde ve çatlamalar meydana gelmeye başlamışsa, çeşitli yaralar ve daha alttaki taze deri ortaya çıkabilir. 

Nasıl giderilir? 

Ayak mantarını gidermek için enfeksiyonun şiddetine göre çeşitli yollar mevcut. Eğer belirtilerin şiddetlenmeye başladığını hissediyorsanız, doktorunuza görünün. 

Ayak mantarını önlemek aslında hiç zor değil. Birkaç şeye dikkat ederseniz ve Scholl ürünleriyle ayak bakımınızı yaparsanız, sağlıklı ve güzel ayaklara sahip olabilirsiniz. Örneğin Scholl Velvet Smooth Express Pedi ile ayağınızdaki ölü derilerden kurtulabilir, Scholl Koku Önleyici Ayak Spreyi ile ayaklarınızın temiz ve hoş kokmasını sağlayabilirsiniz

Mantar giderici uygulamaları yapıp bu sorundan kurtulduktan sonra tekrar aynı sorunla yüzleşmemek için ayak hijyenine dikkat etmeniz gerekiyor. İşte size bunun için bazı tavsiyeler; 

-Çoraplarınızı günlük olarak değiştirin. Aynı çifti birden fazla giymeyin. 

-Ayakkabılarınızı ise üst üste en fazla 2 kez giyin. Bırakın biraz kurusunlar ve hava alsınlar. Eğer sürekli aynı çift ayakkabıyı giydiğinizi fark ettiyseniz, onları biraz uzağa göndermenin zamanı gelmiş demektir. 

-Banyonuzu haftada bir temizleyin. 

-Sauna gibi herkese açık mekanlarda parmak arası terlik ya da özel duş terliği giyin. 

-Ev vb. iç alanlarda ayakkabılarınızı mutlaka çıkarın ki ayağınız kurusun ve hava alsın. 

-Ayakkabılarınızı düzenli olarak dezenfekte edin. 

-Ayaklarınızın nefes almasını sağlayacak ayakkabı ve sandaletleri tercih edin. 

-Havlu, çorap vb. eşyalarınızı kimseyle paylaşmayın. 

-Olası enfeksiyon belirtilerini keşfetmek için başta ayak parmaklarınız olmak üzere ayaklarınızı düzenli olarak inceleyin. 

Ayak mantarının nüksetmesini önlemek için tavsiyeler

Her zaman, mantar giderici uygulamaları tamamladığınızdan emin olun. Zira belirtiler kaybolduktan sonra mantar deride tekrar görülebilir. Kimileri semptomlar kaybolmaya başlayınca mantar giderici uygulamayı yarıda keser. Semptomlar kaybolsa da mantar deride hala bulunabileceğinden, bir süre sonra yeniden belirtiler ortaya çıkabilir. 

Giysileri sabunlu ılık suda yıkamak, ayak mantarlarına neden olan bakterileri öldürmez. Sıcak su kullanarak ve giysileri ağartarak mantarlardan kurtulma ihtimalini arttırabilirsiniz.