Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Ayak sorunları arasında en yaygın olanlarından biri de mantardır. Kolaylıkla bulaşabilen, hızlı ortaya çıkan ve tedavi edilmezse uzun yıllar dahi ayakta barınmaya devam eden mantarlar içinde en çok görüleni ayak mantarıdır. Üç çeşit ayak mantarı vardır ve her biri, ayağın farklı bölgelerinde görülür.

Ayak mantarları o kadar yaygındır ki, herkes hayatı boyunca en az 1 kez ayak mantarı sorununu yaşar. Eğer ayağınızdaki sorunun ne olduğunu anlayamazsanız ve önlem alamazsınız, mantar sorunu hem ilerleyebilir, hem de uzun süre sizinle birlikte olur. Bu yüzden olası bir şüphede erken önlem almalısınız.

Ayak mantarı nasıl bulaşır?

Mantara sebep olan mikrop, ufak organizmalardır ve genellikle karanlık ve nemli bölgelerde ortaya çıkar. 12 yaş üstü bireylerde ve erkeklerde daha çok görülür. Yani kadınlar ve çocuklar daha düşük riske sahiptir.

Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebildiği gibi kolaylıkla da bulaşır. Her ne kadar mantarlı bir bölgeye dokunduğunuzda dahi bulaşma ya da birine bulaştırma riski olsa da daha çok havuz, soyunma odası gibi ortak kullanım alanlarında ayak mantarı yayılır. Mantarı olan biriyle aynı havluyu kullanmak, aynı ayakkabıyı ya da çorabı giymek mantar için açık davetiyedir. Bunların haricinde mantar oluşumuna neden olan bazı durumlar da mevcuttur. Örneğin tırnağın kırılması, tırnağın dar ayakkabının içine sıkışması, tırnakların çok kısa kesilmesi ya da ayakların yeterince havalandırılmaması. Bu tip durumlarda da ayak mantarı meydana gelebilmektedir.

Ayak mantarı belirtileri

Elbette mutlaka doktora gitmelisiniz, doktorunuz sizi muayene ederek teşhis koyar; ancak ayak mantarının bazı spesifik belirtileri olduğu için doktora gitmeden önce siz de bir ön kontrol yapabilirsiniz.

Ayak mantarının belirtileri şunlardır;

-Özellikle son iki parmak olmak üzere ayak parmaklarında soyulma, pul pul dökülme ve deride çatlama

-Bazı mantar enfeksiyonlarında ayak tabanında kızarma ve su toplaması şeklinde yaralar

-Mantarlı bölgede zaman zaman kaşıntı ve yanma hissi

-Yaygın olarak ayak kokusu

Böyle bir sorun yaşamamak için ayak bakımınıza özen gösterin. Scholl Velvet Smooth Express Pedi ile ayaklarınızdaki ölü deriden kurtulabilir, Scholl Koku Önleyici Ayak Spreyi ile ayaklarınızın temiz ve hoş kokmasını sağlayabilirsiniz.