Ayak Kokusunu Önlemeye Dair Efsaneler

Kulaktan dolma hikayelere sağlık konuları ve güzellik yöntemleri arasında sıkça rastlanır. “Dudak parlatıcısı dudaklarınızı kurutur!” veya “Beyaz saçı koparırsanız daha fazla çıkar!” kulağa inanılası gelen efsaneler ve yardımcı olmayan tavsiyelerdir, o yüzden ayak bakımı etrafında da benzer efsaneler olması şaşırtıcı değil. Bu efsanelerden bazılarına bakalım ve efsaneyle gerçeği ayıralım. 

1. Efsane: Ayak kokusu terden kaynaklanır

Birçok kişi ayakta terin kurumasının veya aşırı terlemenin ayak kokusuna neden olduğunu düşünür. Bu tamamen yanlış değil çünkü ayakta vücuttaki her yerden daha çok sayıda ter bezi bulunur. Ne var ki, bütün vücut kokusu aslında bakterilerden kaynaklanır. Bu bakteriler terle karıştığında ter, kokuyu transfer etmek için bir aracı gibi davranır. Ayaklarınızın nefes almasına izin veren doğal kumaşlardan yapılmış çoraplar giymek, terin daha hızlı buharlaşmasına ve kokulu bakterileri de beraberinde götürmesine yardımcı olur. 

2. Efsane: Erkeklerin ayakları kadınların ayaklarından daha kötü kokar.

Bu efsane muhtemelen klişe soyunma odası imgesinden geliyor; fakat erkeklerin ayaklarının kadınların ayaklarından daha kötü kokmasına dair bir dayanak yok. Aslında kadınların erkeklerden daha çok sayıda ter bezi vardır ve bazen erkekler daha aktifmiş gibi görünür. 

3. Efsane: Bebek pudrası ayak terini önler. 

Bebek pudrası genelde talk pudrasıyla (magnezyum silikattan yapılan çok hassas bir pudra) karışık hoş bir kokudur. Bunun çifte etkisi vardır: sınırlı miktarda nem emmek ve geçici olarak dış gövde dokusunu sıkıştırarak cildi yumuşak ve kuru hale getirmek. Bazı pudralar teri emmeye yardımcı olabilir ama bu, vücut kokusuna neden olan bakterilerin birikmesini engellemez. 

4. Efsane: Gargara veya başka ev çözümleri ayak kokusunu geçirebilir. 

Bazı insanlar, gargara veya okaliptüs yağı gibi bazı ev temizlik ürünleri veya banyo ürünlerinin içindeki kimyasalların ayaklarındaki kokuyu “öldüreceğine” inanır. Ne var ki bu ürünlerin, ayaklar için özel olarak tasarlanan diğer ürünlerin aksine, ayak derisine gerçek zarar verebileceğini veya onaylanmamış ürünler kullanarak kendilerine daha fazla sorun çıkardıklarını bilmezler. 

Ayak kokusu problemine çözüm için Scholl Ayak Spreyi veya Scholl Ayakkabı Spreyi’ni deneyebilirsiniz. 

 

Ayaklarınıza hakettiği bakımı sağlamak için ayak bakımının yıldızı Scholl Velvet Smooth Express Pedi'ni

Buradan İnceleyebilir veya Buradan Satın Alabilirsiniz.