Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Arkadaşlarınızın yanında ayakkabınızı çıkarmaya çekiniyorsanız ya da günde birkaç kez ayağınızı yıkamak zorunda kalıyorsanız, ayak kokusu sizin için ciddi bir sorun haline gelmiş demektir. Çoğu insan ayak kokusunu bir sorun olarak görmediğinden önlem almak ya da çözüm bulmak için çaba göstermez. Oysaki ayak kokusunu tedavi etmek mümkün.

Eğer ayak kokusundan şikayetçiyseniz bundan utanmanıza ya da çekinmenize gerek yok.

Ayak kokusu neden olur?

Ayak kokusunun başlıca sebebi, ayakların gün içerisinde ayakkabının içerisinde terleyerek, bu terin ayakta kurumasıdır. Ter kendi başına kokusuz olsa da ciltte hep olan ve terle birlikte ortaya çıkan bakteriler, ayakta kötü bir kokuya neden olur. Yani bakterilerin oluşma ortamlarını ortadan kaldırarak, ayak kokusuna son verebilirsiniz.

Bir de terleme dışında ayak kokusuna neden olan durumlar vardır ki bunlar için farklı çözümler gerekebilir. Örnek olarak;

-Stres

-Bazı ilaçlar

-Alkol, uyuşturucu kullanımı

-Menopoz

-Hormonal değişiklikler

Ayak kokusunu tedavi etmek mümkün mü?

Ayak kokusundan şikayetçi olan insanlar, genellikle utandığından sorunu söyleyemez, bu yüzden çözüm önerilerini de pek fazla öğrenemez. Halbuki ayakkabı ve çorap seçimlerinizde yapacağınız kimi değişiklikler ve ayaklarınıza göstereceğiniz biraz daha fazla özen ile ayak kokusundan kurtulmak mümkündür.

Ayak kokusuna ne iyi gelir bilmiyorsanız, Scholl olarak sizin için detaylı bir liste hazırladık. Aşağıdaki maddeleri uygulayarak ayak kokusundan kurtulabilirsiniz;

-Ayaklarınızı günlük olarak yıkayın. Özellikle terleme ve bakteri oluşumunun daha fazla görüldüğü yaz aylarında bu, daha da önemlidir.

-Ayaklarınız çok terliyorsa, gün içinde değiştirmek üzere yanınızda yedek çorap taşıyın.

-İki gün üst üste aynı ayakkabıyı giymeyin.

-Pamuklu çorap giyin ve ayakkabınızın hava aldığından emin olun.

-Topuktaki ölü deriler kokuyu arttırdığından ayağınızdaki ölü deriden kurtulun. Scholl Velvet Smooth Express Pedi elektronik ayak törpüsü ile kolay ve son derece profesyonel bir bakım yapabilirsiniz.

-Ayaklarınızı yıkadıktan sonra ayağınızın her yerini iyice kurulayın. Parmak araları dahil.

-Spor ayakkabılarınızı düşük ısıda çamaşır makinesinde yıkayarak temiz kalmalarını sağlayabilirsiniz.

-Scholl Koku Önleyici Ayak Spreyi ile ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Ayaklarınızın gün boyu ferah, hoş kokulu ve kuru olmasını sağlar. Ayrıca Scholl Koku Önleyici Ayakkabı Spreyi de kullanarak ayakkabınızda bakteri oluşumunu önleyebilir, ayak kokusunu geçmişte bırakabilirsiniz.