Ayak Kokusu

Ayak kokusu mevsim dinlemez. Bir kış günü botlarınızın ardından, bir yaz günü spor ayakkabınızdan çıkıp sizi selamlayabilir. Yalnızken can sıkıcı, kalabalık bir ortamda utanç vericidir. Üstelik, ayak kokusu sadece yetişkinlere özel bir şey değildir. Minicik bebeklerin bile ayakları kokabilir! 
Ayaklar neden kokar? 
Vücudumuz çok ince işleyen birçok anatomik yapıdan bir araya gelmiştir ve bu yapılar, yolunda gitmeyen bir şeyler varsa bize çok net işaretler verir. Ayak kokusu genelde çok ciddi olmayan ve kolayca çözüme ulaştırılan bir sorundur. Koltukaltı kokusunda olduğu gibi bunda da sorumlu ter değil bakteriler. Ter aslında kokusuz bir vücut atığıdır. Ama bazı bakterilerle birleştiğinde kötü kokulu maddeler ortaya çıkar. Çözüm terle bakterileri bir araya getirmemekte yatar. 
Ayak kokusuna ne iyi gelir diye merak edenler için pratik çözümler: 
1. Terlememek: Çözüm çok basit görünse de oldukça dikkatli ayakkabı ve çorap seçimleri gerektirir. Sentetik yapılı ayakkabılar ve çoraplar genelde terlemeye, dolayısıyla kokuya davet çıkarır. Gerçek deri ayakkabılar ve yüzde yüz pamuklu çoraplar gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Kaliteli ayakkabı ve çoraplar sadece ayak kokusunu önlemek için değil ayak sağlığınızın geneli için önem taşıyor. 
2. Ayak kokusu önleyici spreyler: Neyse ki günümüzde ayak kokusunu önleyici spreyler de oldukça yaygın. Ayak kokusu için iki türlü sprey vardır. Biri direkt ayağa, biri de ayakkabıya sıkılır. Ayak sağlığınız için ambalajın üzerindeki talimatları dikkatle okuyun. Rahatlıkla kullanabileceğiniz Scholl Koku Önleyici Ayak Spreyi kokuları bastıran antiperspiran, yani terlemeyi önleyici bir spreydir. Bu sprey kokuları bastırır ve ayaklarınızı kuru tutar. Kullanımı pratiktir, gerektiğinde ayaklarınıza sıkabilirsiniz. Scholl Koku Önleyici Ayak Spreyi sayesinde ayaklarınız gün boyu kuru ve ferah olacak ve mis gibi kokacak. 
3. Doğal çareler: İngiliz tuzu ayaklar konusunda sıkça başvurulan bir çaredir. Bu tuz ayak kokusunu almasının yanı sıra ayaklarınızı rahatlatma özelliğini de taşır. Adaçayı ve biberiye karışımı da kötü kokuları kendi güzel kokularıyla değiş tokuş eder. Karbonat, narenciye, sirke ve siyah çay içerek basit tarifleri internette bulabilirsiniz. 
4. Diğer çözümler: Ayaklarınızı iyice yıkayıp kurulayın. Elleriniz için kullandığınız jel el temizleyicileri sürün veya ter önleyici spreyler, deodorantlardan sıkın. Talk pudrası ve mısır nişastası da işe yarayan malzemelerdendir çünkü ayakları kuru tutmaya yardımcı olur. Sıcak havalarda kapalı ayakkabılar yerine sandalet veya açık burunlu ayakkabılar giymek işe yarar. Çoraplarınızı her gün değiştirmeyi ihmal etmeniz de gerekiyor. Ayakkabılarınıza karanfil koyarak içerideki kokuyu ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca aynı ayakkabıyı üst üste giymeyin, ayakkabılarınızı değiştirin, yıkayabiliyorsanız da ara sıra makinede yıkayın. 
Ayak kokusunu önlemek veya ondan kurtulmak işte bu kadar kolay. Bundan sonra ayaklarınız kokacak diye endişe etmenize veya kokudan utanmanıza gerek yok.