Ayak Kokusu En İyi Nasıl Önlenir?

Kimse ayaklarının kokusuyla hatırlanmak istemez! Bir film akşamında yatıya kalmak, arkadaşlarla alışverişe çıkmak, hatta bovling gecesine katılmak koku yüzünden sizi utandırabilir ve keyif almanızı engelleyebilir. Ama endişe etmenize gerek yok, ayak kokusunu gidermenin birçok yolu var. 

Ayak Kokusu

Tıbbi adı bromhidrosis olan ayak kokusu sandığınızdan daha yaygın bir sorun. Her bir ayakta 250.000 adet ter bezi vardır, bu miktar da vücudunuzdaki diğer her yerden fazladır. Terin kendisi aslında kokusuzdur, berbat kokuya neden olan terin cildinizde halihazırda mevcut olan bakterilerle karışmasıdır. Ergenlik çağında veya gebeyken hormon değişiklikleri yüzünden terlemeye daha yatkın olursunuz. 

Ne Yapmalı

Temizlik, ayak kokusunu önlemenin en iyi yoludur ve birçok başka yöntemi mevcuttur. 

• Kişisel temizlik çok önemlidir. Ayaklarınızı yıkayıp iyice kurutmak onların temiz kokmasını sağlar. 

• Doğru çorapları giymek de önemlidir, özellikle yün veya pamuklu çoraplar iyidir çünkü ayaklarınızın nefes almasını sağlar. Diğer taraftan, naylon çoraptan kaçınmak gerekir çünkü bu çoraplar nemi ayağınızda hapsedebilir. 

• Daha önemlisi, çoraplarınızı günde en azı bir, hatta iki kez değiştirmeniz gerekir. İkinci gün arka arkaya kirli çorap giymek teri ısıtacak ve kötü kokuya yol açacaktır. Çoraplarınızı derinlemesine yıkamak için bir ipucu: Onları çamaşır makinesine atmadan önce ters çevirin, böylece bütün ölü deri kalıntıları yıkanabilir. 

• Çorapların yanı sıra doğru ayakkabıları giymek de ayaklarınızın temiz kokması için önemli bir husustur. Mümkünse ayağınızı hava aldıran deri veya kanvas ayakkabılar giyin ve ayakkabılarınızı dönüşümlü giyip onlara 24 saat kuruma süresi verin. Ayakkabıların içine gazete kağıdı büküştürüp koymak ayakkabılarınızı bir gecede kurutacaktır. 

• Ayak terlemesi ve ayak kokusunu daha en başta önlemenin en iyi yolu Scholl Ayakkabı Spreyi’dir. Normal bir deodorantla aynı şekilde çalışmaktadır ama farklı olarak ayakkabılarınızı kullanmadan önce ve kullandıktan sonra onların içine sıkmanız gerekir. Bu sprey kokuyu anında ortadan kaldırıp ayakkabılarınızın 24 saat boyunca güzel kokmasını sağlar ve bütün ayakkabılara uygundur. 

Herkes, ayakkabılarını güvenle çıkarabilmek ister, o yüzden bu ipuçlarını aklınızda tutun ve gününüz nasıl geçerse geçsin ayaklarınızın güzel kokmasını garanti edin.