Ayak Sorunları İçin Kullanılabilecek Ayak Destekleri Nelerdir?

Ayak desteklerini muhtemelen eczanelerden süpermarketlere kadar birçok yerde gördünüz. Televizyonlarda reklamlarını izlediniz, internette bir şekilde karşınıza çıktı. Peki nedir bu ayak destekleri?

Ayak destekleri ayakkabıların içine giyilmek için tasarlanmış reçetesiz ürünlerdir. Hazır paketlerde satılabilen ayak kemeri destekleri, silikon tabanlıklar bu ürünlere örnektir. Özel olarak sipariş edilen ayakkabı tabanları da öyle.

Doktorunuz size özel bir araç reçete etmediği sürece, reklamlar ne derse deniz, bunlar ortotik araç adı verilmez. Ortotik araçlar size özel ortopedik araçlardır. Diğerleri size özel olmayan desteklerdir.

Ayak destekleri düz tabanlık, ayak ve bacak ağrısı gibi bazı ayak rahatsızlıklarına yardımcı olabilir. Ayaklarınıza yastık gibi destek olurlar, rahatlık sağlarlar ve ayak tabanlarınızı desteklerler ama biyomekanik ayak sorunlarını düzeltemez veya uzun süreli ayak sorunlarını tedavi edemezler.

En yaygın ayak destekleri şunlardır:

-Ayak kemeri destekleri: Bazı insanların ayak kemerleri yüksek olur, bazılarınınsa alçak veya düz olur. Ayak kemeri destekleri genelde bombeli bir görünüme sahiptir ve ayağınızın doğal kemerini desteklemeyi amaçlar.

-Taban astarları: Taban astarları, diğer bir deyişle tabanlıklar ekstra destek için ayakkabılarınızın içine konulur. Tabanlıklar jel, köpük veya plastik olabilir.

-Topuk astarları: Topuk astarları, diğer isimleriyle topuk pedleri ve topuk kapları, topuk bölgesine fazladan destek sağlar. Bunlar özellikle, topukların doğal yağlı tabanlarının yaşa bağlı olarak incelmesinden kaynaklanan ayak ağrısı çekenlerde kullanışlı olabilmektedir.

-Ayak yastıkları: Ayakkabılarınız parmaklarınıza veya topuğunuza mı sürtünüyor? Ayak yastıklarının farklı şekilleri ve boyutları var. Bunlar ayağınızla ayakkabınız arasında bariyer olarak kullanılabilir.

Reçetesiz Bir Ayakkabı Desteği Alırken Dikkat Edilecekler

Günümüzde piyasada o kadar çok ayakkabı desteği var ki seçim yapmak zor olabilir. İşte size, ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan ürünleri seçebilmeniz için ayak uzmanlarından gelen birkaç ipucu:

-Sağlığınızı düşünün. Şeker hastalığınız var mı? Dolaşım sorunlarınız var mı? Reçetesiz ayak destekleri sizin için en iyi seçenek olmayabilir. Şeker hastalığı ve dolaşım bozukluğu ayak ülseri ve enfeksiyon riskini artırır. O yüzden bir ayak uzmanından randevu alın. Uzman, size ilave sağlık sorunlarına neden olmayacak ürünü seçmenize yardım edecektir.

-Amacını düşünün. Maraton mu koşacaksınız yoksa sadece işyerinde kullanacağınız bir ayak kemeri desteği mi istiyorsunuz? Etkinlik düzeyinize uygun olan ürünü arayın.

-Ayakkabılarınızı getirin. Desteğin etkili olabilmesi için ayaklarınıza uyum sağlaması gerekir. O yüzden spor ayakkabı, abiye ayakkabı, iş çizmesi, ne giyecekseniz getirin. Ayakkabınıza uyan bir destek seçin.

-Ayağınızda deneyin. Mümkünse tabanlığınızı ayakkabınızın içine yerleştirin ve deneyin. Etrafta biraz yürüyün. Baskının zamanla geçeceğini düşünerek hareket etmeyin. Olduysa olmuştur, olmadıysa olmamıştır. Satış taktiklerine kanmayın.