Artrit Nedir?

Artrit bir veya birkaç ekleminizin iltihaplanmasıdır. Artritin ana belirtileri eklem ağrısı ve sertliğidir, bunlar yaşla birlikte genelde kötüleşir. Artritin en yaygın türleri osteoartrit ve romatoid artrittir. Osteoartrit kıkırdağın kırılmasına neden olur. Romatoid artrit önce eklemlerin kaplamasını hedef alan otoimmün bir bozukluktur. Ürik asit kristalleri, enfeksiyonlar, sedef hastalığı veya deri veremi gibi altta yatan hastalıklar başka artrit türlerine neden olabilir. Doktorunuzun tedavisi artrit türüne göre değişir. Bu tedavilerin asıl amacı belirtileri azaltmak ve yaşam kalitesini yükseltmektir.

Belirtiler

Artritin en yaygın işaretleri eklemlerle alakalıdır. Sizde hangi artrit olduğuna bağlı olarak belirtileriniz ağrı, sertlik, şişme, kızarma ve azalan hareket genişliği sayılabilir. Farklı artrit türleri farklı eklemlerde farklı sıkıntılara neden olabilir.

Sebepler

Artritin iki temel çeşidi vardır: Osteoartrit ve romatoid artrit. Bunlar farklı şekillerde eklem hasarına neden olabilir. Osteoartrit en yaygın artrit türüdür. Ekleminizin kıkırdağındaki yıpranma ve aşınma hasarını kapsar. Doğrudan kemik üzerinde kemik sürtünmesi yeterince hasara neden olabilir. Bu da ağrı ve kısıtlı harekete neden olur. Bu yıpranma ve aşınma yıllar geçtikten sonra meydana gelebilir ya da yaralanma veya enfeksiyonla hızlanabilir. Romatoid artritte, vücudun bağışıklık sistemi, bütün eklem parçalarını saran sert zar olan eklem kapsülünün kaplamasına saldırır. Sinoviyal zar diye bilinen bu kaplama ihtihaplanır ve şişer. Bu hastalık süreci, eklem dahilindeki kıkırdak ve kemiğe zarar verebilir.

Risk Faktörleri

Artriti etkileyen ve görülmesine olumsuz katkıda bulunan risk faktörleri vardır. Bunlar aile geçmişi, yaş, cinsiyetiniz, önceden eklem hasarı ve obezitedir. Kadın ya da erkek olmanızın, yaşınızın ilerlemesinin önüne geçemez veya aile geçmişinizi değiştiremezsiniz ama kilonuza dikkat edebilir ve eklemlerinize iyi bakabilirsiniz.

Komplikasyonları

İleri artrit günlük aktivitelerinizi yapmanızı zorlaştırabilir. Ağırlığınızı taşıyan eklemler sizin rahat rahat yürümenize veya ayakta durmanıza engel olabilir. Bazı vakalarda eklemler yamulur ve deforme olur.

Teşhis

Doktorunuz sizi fiziksel olarak muayene eder; şişme, kırmızılık ve sıcaklığa bakar. Eklemlerinizi oynatmanızı ister. Artrit türünüze göre bazı laboratuar testleri, görüntüleme sonuçları veya artroskopi isteyebilir.

Tedavi

Doktorunuz belirtileri azaltmak ve eklem işlevini artırmak için size ilaç reçete edebilir. Bu ilaçlardan hangisinin sizin için daha iyi olduğunu deneyebilir. Fizik terapi önerebilir. İleri vakalarda ameliyat isteyebilir. Kendi kendinize artriti tedavi edemezsiniz. O yüzden kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyin.

Artrit basma şeklinizi değiştirebilir ve dolayısıyla ayaklarınızda nasır oluşmasına, su toplanmasına neden olabilir. Basit çözümlerle günlük yaşamınızda hareket kabiliyetinizi biraz artırmanız mümkün. Scholl Ağrı Giderici Koruyucu Bant ve Nasır Yastığını ayağınıza tam olarak uygun bir ayakkabıyla kullanabilirsiniz.