Ayak Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Ayak ağrısı çok yaygın bir sorun. Hemen herkes hayatında ayak ağrısı çeker. Kimi ağrılar kronik yani uzun süreli, kimi ağrılar ise akut yani ani ve kısa süreli olur. Ayak tek bir organ gibi görünebilir ama birçok farklı bölgeden oluşur ve bu bölgelerin ağrı nedenleri birbirinden farklı olabilir. Kemikler, bağdokular, lifler, kaslar, topuk kemiği, ayak tırnak yatakları, sinirler, kan damarları veya cilt ayak ağrısına neden olabilir. Ayak ağrısının nedeni bölgeye göre ve en yaygın ayak ağrısı türlerine göre daraltılabilir.

Topuk Ağrısı

Plantar fasiit en yaygın topuk ağrısı sebebidir. Topuk kemiğini kemiklere bağlayan sert doku şeridi olan plantar fasya tahriş olur veya iltihaplanır. Sabah yataktan kalktığında kötüleşen plantar fasiit en yaygın belirtidir. Ayak kemeri ağrısı da bulunabilir. Plantar fasiiti geçirmek için dinlenmek, topuk ve ayak kas egzersizleri yapmak ve ayağınıza tam olarak uygun ayakkabılar giymeniz gerekir.

Topuk dikeni, topuk kemiğinin dibindeki kemikte oluşan ve anormal duruş veya yürüyüşten, uygunsuz ayakkabılardan ve koşmak gibi belirli etkinliklerden kaynaklanan anormal birikimlerdir. Neredeyse on kişiden birinde topuk dikeni vardır ama yirmi kişiden birinde ayak ağrısı olur. Plantar fasiit olan kişilerde topuk dikeni de olabilir. Düz tabanlı veya yüksek kemerli kişilerin topuk dikeni ağrısı çekmesi daha olası. Ayağınıza özel topuk pedi, ayakkabınıza özel destekler, rahat ve kaliteli ayakkabılar, dinlenmek ve fizik terapi gibi çözümleri deneyebilirsiniz.

Topuk kemiğinin çatlaması veya kırılması da topuk ağrısı sebepleri arasındadır. Çok sert bir düşüş veya çarpmadan kaynaklanabilir. Şişme ve morarma görülür. Doktorunuzla görüştükten sonra dinlenmeniz, ağrı kesici kullanmanız ve fizik terapiye gitmeniz gerekebilir.

Taban Ağrısı

Metatarsalji ayak tabanında ağrı ve iltihaplanmadır. Koşma ve zıplama gibi zorlayıcı etkinlikler ve kötü ayakkabı tercihi sebepler arasındadır. Buna, topukta oluşursa topuk ağrısına neden olabilecek taş çürüğü de denilir.

Morton nöroması ayak parmak dipleri arasındaki sinirin etrafındaki dokunun sertleşmesidir. Ayak tabanındaki ağrı, tuhaf duyular veya uyuşma olağan belirtilerdendir. Kadınlarda yüksek topuklu ve sıkı ayakkabıdan dolayı daha yaygındır.

Sesamoidit, başparmak etrafındaki lifler incindiğinde veya iltihaplandığında meydana gelir. İyice dinlenmek, buz koymak ve alçak topuklu, rahat ayakkabılar tercih etmek gerekebilir.

Ayak Kemeri Ağrısı

Ayak kemeri ağrısı çoğunlukla plantar fasitten kaynaklanır. Düz tabanlık da kemer ve taban ağrısına neden olur. Düz taban ayakkabı destekleri, ortopedik ürünler, dinlenme ve buz koyma, bastonla yürüme veya fizik terapi almak yararlı olabilir.

Ayak Parmağı Ağrısı

Artrit ve gut iltihaplanmaya yok açarak parmaklarda ağrıya neden olabilir. Genelde başparmak en çok etkilenen parmak olabilir. Ayağın kenarında oluşan kemik çıkıntısı olan bunyon da parmak ağrısına neden olur. Çözüm yine rahat ayakkabılar.

Nasır ve su toplamaları da geçici süreliğine ayak ağrısına neden olabilir. Bu bölgedeki baskıyı azaltmak için Scholl Nasır Yastığından destek alabilirsiniz.