Ayak Ağrısı Olmadan Sağlıklı Ayaklara Nasıl Sahip Olunur?

Eğer ayağınızda ağrı ya da acı varsa, bir şeyler ters gidiyor olabilir ve belirtiler sadece ayağınızla sınırlı kalmayabilir. Doğru ayakkabıları giymek, ayağınızın ortopedik olarak rahat olduğundan ve desteklendiğinden emin olmak, ayak konforunuzu tamamen değiştirebilir!

Her şey ayakla başlar; sizi destekler, ulaşımı sağlar, sizin dayanağınızdır. Ağırlığınızı taşır, sizi dengede tutar, sizi yürütür ve sizi korur. Yani ayaklarınızın istikrarı ve genel mekanik performansı görmezden gelinmeyecek kadar önemlidir.

Onlar her zaman orada, tam da bu nedenle, genellikle bu durumu hafife alır, onları ihmal ederiz. Eğer ayağın yapısını düşünürseniz, ne kadar özenle bakılması gerektiğini daha iyi anlar ve minnet duyarsınız. Düşünün, her bir ayak 26 kemik, 33 eklem ve 100’den fazla kas, tendon ve bağlardan oluşur. İşte biraz daha bilgi; Bir insan ortalama olarak hayatı boyunca 242 bin kilometer yürür, bu da dünyanın çevresini 5 kere dolaşmaya eşittir. Yürüyüş esnasında da ayaklarda stres birikir. Bu yüzden günümüzde %90’ımızın kronik ayak ağrıları çekmesi tesadüf değildir.

Uygun ayakkabı giydiğinizden emin olun

Hepimiz modayı takip etmek, topuklularla göz alıcı görünmek ve elbette ağrısız ayaklar isteriz. Ancak bazen bu iki isteği dengede tutamayız. Eğer ayağınızı desteklemezseniz, vücudunuzda da gözlemleyebileceğiniz duruş bozukluğu, ağrı ya da denge problem gibi bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ayakkabı alırken tavsiyelerimizi aklınızda tutun; 

• Ayak parmağınızla topuk arasında ayağınız için yeterli yer olduğundan emin olun.
• Bağcıksız, giy-çık ayakkabıları tercih etmeyin; çünkü ayarlanabilir olmadığı için ayağınızı rahatsız edebilir.
• Eğer topuklu giymek zorundaysanız, topuk boyunun 4 cm’den az olmasına dikkat edin.
• İç tabanlığı değiştirilebilen ayakkabılar seçin; çünkü böylece ayağınıza göre veya ortopedik tabanla değiştirerek ayağınızı rahatlatabilirsiniz. 
• Topuğunuzu iyice saran ayakkabılar tercih edin. 

Ekstra destek

İç tabanlıklar, daha fazla yastıklama ve destekleme açısından ayağa yardımcı olur. Bu yöntem, ayrıca sırt ve kalçada yaşanabilecek problemleri de engelleyebilir. Topuk yastığı istenmeyen diz hareketlerini azaltacağı gibi ani hareketleri de daha etkili bir biçimde engeller.

Bunun yanında tırnaklarınızı da düzgün olarak kesmenizi ve ayak bakımınızı ihmal etmemenizi öneririz; çünkü bakımsız ayaklar, stres ve yorgunluktan arındırılmamış ayaklar demektir. Bu da daha fazla ağrı ve rahatsızlık anlamına gelebilir. Bunun için size öncelikli olarak Scholl Velvet Smooth Express Pedi ile ayağınızdaki ölü derilerden kurtulmanızı öneriyoruz. Ardından ise eğer varsa topuk çatlaklarından Topuk Çatlağı Giderici Krem ile kurtulun, tırnak mantarından şikayetçiyseniz Tırnak Mantarı Giderici ile mükemmel tırnaklara sahip olun. 

Burada en önemli nokta, size uygun olan çözümü bulmanızdır. Doğru ürünü bulduğunuzda zaten anlayacaksınız! Küçük bir ayarlama, saatlerce yürüdüğünüz ya da ayakta durduğunuz uzun bir günün ardından ayaklarınızdaki hissi tamamen değiştirebilir. Scholl ayak bakım ürünlerine göz atın, siz de kendi devriminizi yapın!

Scholl Velvet Smooth Ekspress Pedi Hakkında Daha Fazla Bilgi için aşağıdaki ok tuşuna basabilirsiniz.