100 yıllık deneyim

 

 

 

Ayaklara hizmet eden bilim
Kurucumuz Dr. William Mathias Scholl ayağın biyomekaniği yapısını vücutla ilişkili olarak anlamak istiyordu – tutkusu ve değerleri bugün hala bizimledir.


1899

Hikaye William 17 yaşındayken küçük bir ayakkabı mağazasında çalışmak üzere taşındığı Chicago’da 1899’da başlıyor. Burada rahat ayakkabılarda uzmanlaştı. O kadar çok sayıda ayak şikayeti yaşayan insanla tanıştı ki, insan bedenini öğrenmek için tıp fakültesine başladı. Daha da önemlisi, ayak anatomisi ve fizyolojisini öğrenmek istiyordu.


1904

1904’de 22 yaşındayken doktor olmasından kısa bir süre sonra ilk icadının patentini aldı: Foot-Eazer. O zamana göre ayak tabanını desteklemek ve rahatlatmak için ayakkabılara yerleştirilen bir taban olarak devrimsel bir üründü. William 1907’de Scholl Manufacturing Co. Inc. şirketini kurdu.


1912

Ürün icat etme ve geliştirmenin merkezine bilimi koyan William Scholl, 1912’de Illinois Ayak Hastalıkları ve Ortopedi Üniversitesini kurdu. Çok kısa süre sonra alanında ABD’deki en önemli eğitim kurumu haline gelecekti. Ücretsiz ayak muayeneleri gerçekleştirdi ve Yıllık Ulusal Ayak Sağlığı Haftasını da kurdu.


20's

20lerde ayak anatomisi bakımı için tasarlanmış ilk ayakkabı serisini oluşturdu. On yıl sonra Dr. Scholl şişmiş bilekler ve varisli damarların rahatlaması için sıkıştırma çorabını üretti. 40’larda Dr. Scholl tabanları üretildi ve pazarlandı, bu tabanlar kısa süre sonra şirketin en çok satan ürünü olacaktı.


60's

60larda en büyük atılımımızı gerçekleştirdik. Scholl Pescura sandaletleri anatomik olarak tasarlanmış kayın ağacı ayak tabanı ile geliştirildi ve ayaklarla her adımda uyum göstermekteydi. Twiggy ve Jean Shrimpton gibi modellerin giymesi ile kısa sürede uluslararası bir başarı kazandı. Bu başarı sandaletleri popüler bir stil ve konfor ikonu haline getirdi.


1968

William Scholl 1968’de, 86 yaşındayken hayatını kaybetti. Hayatı boyunca en büyük hedefi şuydu: “Ayak bakımı ile insanların konforu, sağlığı ve refahı nasıl geliştirilir?”. Bunu şirketimize miras bıraktı. Ve şu anda hala dünya çapında insanların ayak bakımlarıyla ilgilenmeye kendimizi adamış durumdayız.


2004

Scholl’ün ölüm yıl dönümünü yeni bir marka kimliği, yeni nesil ayak bakım ürünleri ve modaya uygun ve yenilikçi olmasının yanında maksimum konfor sağlayan ayak giyim ürünleri ile anıyoruz.


2008

Önemli İtalyan tasarımcılar tarafından dizayn edilen ve büyük caddelerdeki mağazalarda satılan yeni ayak giyim serimizi sunduk. Bu seri doğru stil, konfor ve teknoloji dengesi ile Scholl’ün sunduğu her şeye sahiptir.


Günümüz

Scholl, tarihi kurucusunun tutkusu ve felsefesi üzerine devam etmektedir: Ayaklara hak ettikleri bakımı sunarak insanların sağlık, konfor ve refahını geliştirmek.