Tırnak mantarı

 

Tırnak mantar enfeksiyonu nedir?

Onikomikoz, yani tırnak mantar enfeksiyonu, tırnak 
yüzeyinin altındaki özel bir tür mantardan kaynaklanan yaygın bir durumdur. Mantar doğrudan temas veya halı, çorap ve ayakkabılar yoluyla kişiden kişiye geçer. 
Bu mikroorganizmalar ortak duşlar, spor salonları ve yüzme havuzları gibi nemli, sıcak ortamlarda büyüyüp yayılırlar. Ayrıca, ayakkabılarınızın nemi ve karanlık ortamı da ayak tırnaklarınızda mantarın artmasına neden olabilir.


Tırnak mantar enfeksiyonu nasıl görünür?

Sağlıklı tırnaklar düzgün ve pembemsidir, uçlarında ince beyaz bir çizgi olur ama mantar enfeksiyonu tırnakların rengini ve görüntüsünü değiştirir. Enfeksiyon başta tırnağın küçük bir kısmını etkiler ve rengini değiştirir, daha sonra beyaz veya sarıdan kahverengi, yeşil, hatta siyaha dönebilir. Enfeksiyon tedavi edilmezse tırnağın daha derinine inebilir, kalınlaşabilir veya pul pul olabilir, ağrı veya rahatsızlığa neden olabilir, bazı vakalarsa tırnak yatağından ayrılabilir. Tırnak mantar enfeksiyonunu tedavi edip tırnağın daha büyük bir bölümüne yayılmasını veya ayaktaki başka tırnaklara sıçramasını önlemek önemlidir. Tırnak mantarını gidermek için doktorunuza da danışabilirsiniz.

Tırnak mantarı enfeksiyonu nasıl tedavi edilir

Tırnak mantarı enfeksiyonunu önlemek için, terlik veya parmak arası giyerek yüzme havuzu, duş ve soyunma odalarının tabanları ile doğrudan temastan daima kaçınmalısınız. 

Ayrıca terlemeyi emen çoraplar ve hava alan ayakkabılar giyerek, özellikle sıcak havada sık sık değiştirerek ayaklarınızı kuru tutmaya çalışın. 

Tırnak mantarı enfeksiyonu tedavisi uzun sürebilir ve diğer sağlıklı tırnaklara sıçramasını önlemek adına oldukça ilgi gerektirir: 

    • Enfeksiyonlu tırnağa dokunduktan sonra daima ellerinizi yıkayın    • Pedikür için kullanılan araçları alkollü bezlerle silerek veya sıcak suda tamamen yıkayarak temizleyin    • Mantar büyümesi ve yayılmasına sebep oldukları için tırnak mantarı enfeksiyonunu tedavi ederken tırnak cilası ve sahte tırnak kullanmayınAğır olmayan tırnak mantarı enfeksiyonunu tedavi etmek için, mantar için elverişsiz ortam yaratarak yayılma problemini ortadan kaldıran ürünler kullanabilirsiniz.

 

Scholl tırnak mantarı enfeksiyonu hakkında daha fazla bilgi