Düz Tabanlık

 

Düz Tabanlık Nedir? 

Düz tabanlık, ayağın normalde olması gereken iç uzun kavsinin kaybolarak topuğun dışa doğru kayması ile karakterize bir ayak deformitesidir. Düz tabanlık rahatsızlığı ayaklarda ağrı, ayak şeklinde ve ayakkabıda deformite şeklinde kendini belli eder.

Düz Tabanlık Neden Olur?

Düz Tabanlık doğuştan gelen bir rahatsızlık olabileceği gibi bazı durumlarda sonradan gelişebilir. Romatizmal hastalıklar, aşırı kilo veya uygunsuz ayakkabı kullanımı düz tabanlık oluşmasına sebep olabilir. Düz tabanlık denilince genelde akla çocuk ayakları gelir düz tabanlık her zaman doğuştan gelen bir hastalık olmadığından 30’lu 40’lı yaşlardan sonra da kendini gösterebilir. Düz tabanlık hastalığını ortaya çıkma sebebine bağlı olarak doğuştan gelen ve sonradan gelişen olarak ikiye ayırabiliriz.

Düz Tabanlığın Belirtileri Nelerdir? 

Ağrı ve deformite düztabanlığın başlıca belirtileridir. Düz tabanlık oluşumu aşağıdaki süreçleri izler:

 

  • Ayak deforme olur. Bu deformasyon zamanla olur ve hızı kişiye, kullanıma ve genetik Özelliklere bağlı olarak farklılık gösterir.
  • Ayağın iç tarafındaki çukurlukta çökme görülür ve topuk zamanla dışa doğru kaymaya başlar. Ayağın iç tarafında bir çıkıntı oluşumu gözlenir.
  • Hasta, o ayağı üzerinde parmak ucuna kalkamaz veya zorlanır.
  • Ağrı ilk başlarda ayağın orta-iç tarafında iken ilerleyen dönemlerde ayağın dış tarafında kayar.
  • Ayakkabılarda deformasyon meydana gelir.